A SIMPLE KEY FOR POLE WIDZENIA JASKROWE UNVEILED

A Simple Key For pole widzenia jaskrowe Unveiled

A Simple Key For pole widzenia jaskrowe Unveiled

Blog Article

Badanie kąta przesączania, czyli gonioskopia, to oglądanie naturalnej drogi odpływu cieczy wodnistej w dużym powiększeniu i oświetleniu biomikroskopu, nazywanego lampą szczelinową (ryc.

W praktyce różnicuje się kilka rodzajów jaskry. Najczęściej występującą jest jaskra pierwotna kąta otwartego. Przyczyna występowania nieprawidłowości tkwi w tym, że get more info znajdujące się w oku struktury odpowiadające za odpływ cieczy wodnistej nie działają prawidłowo. Ciecz pozostaje w oku, co powoduje zwiększenie ciśnienia w gałce ocznej.

Rozpoznaje się wtedy nadciśnienie oczne, a pacjentowi w zależności od wartości tego ciśnienia i współistniejących czynników ryzyka zaleca się badania kontrolne.

Nerw wzrokowy jest łącznikiem pomiędzy okiem a mózgiem. Oko to rodzaj kamery fotograficznej utrwalającej obraz na jego dnie. Jest ono wyścielone siatkówką, w której warstwę komórek światłoczułych można porównać do błony filmowej. Aby zarejestrowany na niej obraz mógł być „zobaczony”, musi dotrzeć do mózgu.

Różne typy perymetrów charakteryzują się różną czułością w wykrywaniu uszkodzeń pola widzenia, w związku z tym wyniki badań przeprowadzonych różnymi typami aparatów nie mogą być podstawą dokładnego śledzenia postępu choroby.

W obu przypadkach niepodważalnym czynnikiem skutkującym powyższymi zmianami jest jednak podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.

W rozpoznawaniu jaskry stosuje się bardzo szeroki wachlarz badań, podczas których oprócz analizy ostrości wzroku z daleka i z bliska, zalicza się również inne aspekty.

Prawidłowo powinno wynosić ono od 10 do 21 mm Hg. Odpowiednie napięcie gałki ocznej zapewniane jest przez ciecz wodnistą. Jest to substancja produkowana w gałce ocznej i odpływająca z niej do krwiobiegu przez tzw. kąt przesączania, utworzony pomiędzy rogówką a tęczówką.

Dla końcowego stadium jaskry charakterystyczne jest widzenie lunetowe, które można porównać do widoku uzyskiwanego podczas patrzenia przez dziurkę od klucza. Dostrzegalny jest jedynie niewielki centralny fragment obrazu. Kolejnym etapem może być całkowita utrata widzenia.

info aktualizacji: three marca 2023 Jaskra powoduje zniszczenie włókien nerwowych siatkówki, a także tarczy nerwu wzrokowego. Nieleczona prowadzi do znacznego ubytku wzroku, a następnie do całkowitej ślepoty.

W jaskrze pierwotnej otwartego kąta głównym objawem są ubytki w polu widzenia. Czasami chorzy skarżą się na ból oczu, ból głowy z powodu wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego (należy pamiętać o jaskrze z prawidłowym ciśnieniem, będącej odmianą jaskry pierwotnej).

W przypadku bardzo nasilonych objawów ubocznych ogólnych czy miejscowych konieczna może być zamiana leku na inny, zmniejszenie dawki czy nawet jego odstawienie – jednak zawsze w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Całkowite zamknięcie kanału wywołuje ostry atak jaskry, któremu towarzyszą silne objawy, jak ból głowy, wysokie ciśnienie w gałce ocznej, jej drażliwość, a nawet wymioty czy biegunka.

Występowanie jaskry wtórnej obserwowane jest jako efekt innej choroby lub u osób, po urazie oka. 10 rodzaj choroby diagnozowany jest m.in. u pacjentów długotrwale stosujących leki sterydowe bądź zmagających się z chorobą nowotworową.

Report this page